On-line sledovanie bocianieho hniezda

Dnešné technické vymoženosti nám umožňujú pozorovať život bociana bieleho priamo na jeho hniezde pomocou web kamery a internetu. Na území Slovenska bol prvý oficiálny prenos uskutočnený v Zlatých Moravciach v roku 2008. Hniezdo bociana bieleho na komíne kaštieľa, sídla správy NP Slovenský kras v Brzotíne, je kamerou snímané už od roku 2010. Vďaka spoločnosti VEGAnet s.r.o., poskytovateľovi internetového pripojenia v Rožňave a okolí, ktorá nás podporila bezplatným internetovým pripojením pre online sledovanie hniezda budeme mať možnosť nahliadnuť do intímneho života bocianov aj v roku 2021.

Všetci záujemcovia si nájdu online prenos v čase od príletu do odletu bocianov na internetovej stránke  www.kukaj.sk.


+Aktuality z hniezdnej sezóny 2022

uverejnené 22. 8. 2022

Koncom júla sa po neustálom trénovaní poskakovaním osmelili už odrastené mláďatá na svoje prvé lety. K dnešnému dňu je hniezdo prázdne, mladé bociany, ale aj ich rodičia, už odleteli.

 


uverejnené 18. 07. 2022

Mláďatá už podrástli, dokážu už stáť na hniezde. Na fotke vidno “rannú toaletu” ako si upravujú pierka a čistia sa.

ranná toaleta


uverejnené 06. 07. 2022

V tomto roku priletel prvý na hniezdo samec 6. 4. , po oddychu hneď začal upravovať hniezdo. 8. 4. priletela aj samička. Po úprave hniezda a  výstelky zniesla samica prvé vajíčko 27. 4. a každý druhý deň ďalšie, celkom ich zniesla 4.  Tri vyliahnuté mláďatá boli dňa 27. 6. 2022 označené ornitologickými krúžkami.

prílet samca

prílet samice

párenie

vystielanie hniezda

 

prvé vajíčko

4. vajíčko

 

prvé mláďa

tienenie mláďatka a vajíčok

tri mláďatká

06. 07. 2022

krúžkovanie mláďat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


+Aktuality z hniezdnej sezóny 2021

V druhej polovici augusta opustili hniezdo najprv mladé bociany a po pár dňoch aj ich rodičia.


uverejnené 18. 8. 2021

Kým na ostatných hniezdach bocianov ubúda, najprv odletia mladé bociany a neskôr aj ich rodičia, na online hniezde sa deje čosi nezvyčajné. Bocianov zo dňa na deň pribúda. Pred pár dňami sme videli nocovať na hniezde 8 bocianov, na dnes ráno ich bolo neuveriteľných desať. Pripomínam, že pôvodne ich bolo 5 mláďat a ich rodičia. Neveríte, že sa ich 10 zmestí na hniezdo? Pozrite si fotografie.

10 bocianov

ešte im chýba brankár

 

 

 

 

 

 


uverejnené 30. 7. 2021

Každé ráno je už hniezdo prázdne, mláďatá sa už kŕmia aj mimo hniezda. Cez deň sa ešte stále vrátia a cez noc spia v hniezde.

30. 7. ráno 6:30


uverejnené 26. 7. 2021

Na svoj prvý let sa tri mláďatá  odhodlali už 21. 7. Ich prvý let smeroval na druhé bocianie hniezdo, ktoré máme na komíne budovy. V ďalších dňoch sa osmelili aj ostatné. Dnes už všetky smelo poletujú v blízkosti hniezda.


uverejnené 12.7.2021

Mláďatá už stoja na hniezde a rozťahujú krídla, rozcvičujú sa na svoj prvý let. Zatiaľ sa navzájom povzbudzujú, uvidíme ktoré z nich bude najodvážnejšie a vyletí prvé.

“CHEESE”

21. 7. 2021

príprava na prvý let


uverejnené 16. 06. 2021

Nastal čas, keď mláďatá na krátku chvíľku môžu zostať na hniezde aj samé. Ako vidíte na druhej fotke, rodičia stále upravujú a zvyšujú  okraje hniezda, aby boli mláďatá v bezpečí. Dokážu už prehltnúť aj väčšie sústo a často sa o potravu vyvrhnutú rodičmi na hniezdo so súrodencami aj pobijú. Po kŕmení dostávajú  aj vodu, tú im striekajú rodičia priamo do zobáčikov a zvyšnou vodou ich pokropia – malá sprcha :-). Čiže ak sú zobáčiky sústredené na jedno miesto do hniezda ide o kŕmenie, ale ak sú zobáčiky nasmerované k oblohe tak čakajú na vodu.

 

16. 6. 2021

úprava okrajov hniezda

kŕmenie

mláďatá čakajú na vodu


uverejnené 10. 6. 2021

Bocianiky  vďaka dostatku potravy (práve aktuálne obdobie kosieb) a starostlivosti rodičov krásne rastú. Praje im aj počasie. Ak je veľmi teplo, rodičia im vlastným telom tienia, aby sa neprehriali.

10. 6. 2021

tienenie mláďat

 


uverejnené 27. 5. 2021

Na hniezde je už päť mláďat. Bocianí pár bude mať po minuloročnej “rodičovskej dovolenke” s jedným mláďaťom čo robiť aby ich nakŕmili a postarali sa o ne. Ako sami môžete vidieť, zvládajú to na jedničku.

kŕmenie

27. 5. 2021


uverejnené 26. 5. 2021

Vyklul sa už aj štvrtý bocianik. Tie staršie pekne rastú.  Teraz ešte vidieť veľkostný rozdiel medzi nimi.

úprava okrajov hniezda

štvrté mláďa

26. 5. 2021

 

 

 

 

 

 

 


uverejnené 24. 5. 2021

Zatiaľ sú na hniezde 3 bocianiky a ešte dve vajíčka.

kŕmenie mláďat

úprava hniezda

24. 5. 2021

 

 

 

 


uverejnené 27. 4. 2021

K dnešnému dňu je na hniezde už 5 vajíčok. Samec so samicou striedavo na nich sedia a vzorne sa starajú aj o úpravu hniezda.

tretie vajíčko 22. 4.

štvrté vajíčko 24. 4.

piate vajíčko 26. 4.

 

 

 

 

 


uverejnené 20. 4. 2021

Prvý na hniezdo priletel 7. 4. 2021 samec. Na druhý deň neskoro poobede hlasným klepotaním všetkým oznamovali, že prišla aj samica. Na rozdiel od iných párov, sa ten náš nepustil hneď do úpravy hniezda, radšej sa venovali jeden druhému. Možno aj kvôli skúsenostiam z minulého roka, keď samec povyhadzoval vajíčka svojej prvej partnerke, na pár dní ju opustil, vrátil sa s novou partnerkou a nakoniec úspešne vychoval jedno mláďa.  Pravdepodobne so súčasnou partnerkou.

Časté párenie a nosenie rôznej výstielky do hniezda ako aj občasná úprava okrajov a doplňovanie konárikmi naznačovalo, že sa o chvíľu objaví na hniezde aj prvé vajíčko. Stalo sa tak, samica zniesla prvé vajce 18.4. Keďže bociany znášajú vajíčka každý druhý deň, druhé sa na hniezde objavilo 20.4.

Len pre zaujímavosť: ak ste si pri online sledovaní všimli, že sa občas obraz kimáca, je to preto, že naše bociany často oddychujú na strieške nad kamerou. Ak si pri tom neupravujú pierka ani si to nevšimnete, ale ak sa začnú upravovať, rozkimácajú celú tyč s kamerou a celý obraz sa trasie. Neveríte, že to robí bocian? Všimnite si, že sa to pri obraze, keď sú na hniezde obaja, nikdy nestane. Pri trasení sa obrazu je na hniezde vždy len jeden bocian.

samec oddychuje po prílete

bociany 11. 4. 21

príchod partnerky

prvé vajíčko 18. 4.

druhé vajíčko 20. 4.

posedávanie na strieške kamery


+Aktuality z hniezdnej sezóny 2020


V polovici augusta sa už rodičia pri hniezde nezdržiavali a mláďa chodilo na hniezdo len prespávať. Asi týždeň na to odletelo aj  mláďa.  Vzhľadom na veľmi priaznivé počasie v tom období veríme, že šťastne doletel do Afriky aj náš trochu pozdejšie narodený bocianik.


uverejnené 10. 7. 2020

Na hniezde je jedno mláďa, dnes dostalo ornitologický krúžok s číslom V7390.


uverejnené 26. 6. 2020

Dnes už s určitosťou vieme, že jedno mláďa je na hniezde. Zatiaľ sme druhé mláďa nepozorovali, ale ešte môže byť menšie a nevidno ho. Ak sa za pár dní neukáže, budeme mať jedináčika, ale po celom tom dianí na hniezde sme radi, že máme aspoň to jedno mláďa.

  


uverejnené 16. 6. 2020

Online prenos z bocianieho hniezda žiaľ z technických príčin momentálne nie je možný. Podľa správania sa bocianov usudzujeme, že na hniezde sa už vyliahli 1 alebo 2 mláďatá. Či sa vyliahli mláďatá z oboch vajíčok budeme vedieť až keď podrastú a uvidíme ich hlavičky. Keďže sa kamera nachádza v blízkosti hniezda, odstránenie technickej poruchy bude možné až neskôr. Ďakujeme za pochopenie.

   


uverejnené 1. 6. 2020

K prvému vajíčku ešte pribudlo druhé, takže bociany sa starajú o dve vajíčka. Samec so samicou sa striedajú pri sedení na vajíčkach.


uverejnené 11. 5. 2020

K dnešnému dňu je na hniezde jedno vajíčko na ktorom bociany sedia a je šanca, že možno bude aj viac vajíčok.

Zdá sa, že sa situácia na hniezde už upokojila. Tí, čo ste sledovali hniezdo mi dáte za pravdu, že  to občas bolo ako v telenovele. Samica niekoľkokrát zniesla vajíčka, ktoré jej samec povyhadzoval z hniezda a boli dni, keď samica aj tri dni strávila na hniezde sama. Často sa na susednej streche objavoval tretí bocian, ktorého odháňali. Nakoniec ostalo hniezdo bez vajec.

Na fotografiách si môžete pozrieť zopár záberov z  tohto obdobia.

      


uverejnené 6. 4. 2020

Prvý na hniezdo priletel samec dňa 3. 4. v piatok a následne na druhý deň samica. Usilovne si už upravujú hniezdo.

  


uverejnené 23. 3. 2020

Minulý týždeň sa osadila nová kamera a bol spustený online prenos z hniezda. Príchod bocianov síce očakávame v priebehu apríla, ale keďže naše bociany nám už zopár prekvapení minulý rok prichystali, možno nás teraz prekvapia pozitívne a priletia skôr. Každopádne sa na nich veľmi tešíme.

A takto vyzerá nový pohľad do hniezda.


+ Aktuality z hniezdnej sezóny 2019

uverejnené 12. 6. 2019

Hniezdenie nebolo úspešné, z troch vajíčok sa nevyliahlo ani jedno mláďa. Dňa 12. 6. 2019 ukončujeme online prenos z hniezda.


uverejnené 10. 5. 2019

Samica zniesla 3 vajíčka a sedia na nich striedavo aj so samcom. Nezabúdajú ani na úpravu bočných častí hniezda a mäkkej výstelky pod vajíčkami.

   


uverejnené 2. 5. 2019

Tohto roku prišli bociany na online hniezdo trochu neskôr ako po minulé roky. Prvá prišla samica dňa 21. 4. 2019 o pár dní na to 24. 4. 2019 priletel aj samec. Začali hneď s úpravou okrajov hniezda a nosením výstelky. Dňa 30. 4. 2019 zniesla samica prvé  a 2. 5. 2019 zatiaľ druhé vajíčko.

Ešte minulý rok bola konzola na kameru premiestnená na strechu, bližšie k hniezdu a kameru sme zabezpečili proti posunutiu strieškou. Napriek tomu, že sa urobila šikmá strieška, pozrite sa na fotkách nižšie, čo naši akrobati dokážu.

       

               

+Aktuality z hniezdnej sezóny 2018

uverejnené 15.8.2018

Naposledy mladé bociany prenocovali na hniezde dňa 12. 8. 2018. Prajeme im úspešný a šťastný let do Afriky.

A kým sa ich rodičia na budúci rok vrátia, pripravujeme nové riešenie upevnenia kamery. Tyč na konzolu je už premiestnená a upevnená. Ďakujeme spoločnosti VEGAnet s.r.o  za realizáciu prekládky a ich nezištnú pomoc.


uverejnené 7. 8. 2018

Prišiel čas, keď väčšinu dňa je bocianie hniezdo prázdne a bociany sa vrátia na hniezdo iba večer, aby tam prenocovali. Mladé bociany sú už takmer na nerozoznanie od rodičov, odlišuje ich len tmavší a kratší zobák a tmavšie nohy. Intenzívne sa pripravujú na svoju prvú migráciu do Afriky.

                 


uverejnené 3. 8. 018

Mladé bociany sa odhodlali k svojmu prvému letu, preleteli na komín kaštieľa nachádzajúceho sa v blízkosti a kým jeden z rodičov odletel aby zabezpečil potravu, druhý ich zo strechy Správy NP sleduje.

       


uverejnené 1. 8. 2018

Bocianie mláďatá už podrástli, bohužiaľ ich rodičom sa ani naša nová kamera nepozdáva a napriek našim veľkým snahám sa im darí posunúť ju tak, aby ich nebolo vidno.

  


uverejnené 2. 7. 2018

Dňa 26.6.2018 boli mláďatá označené  ornitologickými  krúžkami a došlo k výmene kamery.


uverejnené 19. 6. 2018

Bocianí pár vychováva dve mláďatá.


uverejnené 25. 5. 2018

Na hniezde zostali 4 vajíčka, každú chvíľu očakávame vyliahnutie prvého mláďatka, avšak bociany posedávaním na kamere stále posúvajú kameru. Napriek našim snahám (už sa dvakrát upravovala kamera) sa im darí posúvať ju a tým zhoršovať, prípadne úplne znemožniť ich sledovanie. Veríme, že sa nám v blízkej budúcnosti podarí nájsť riešenie ako tento problém natrvalo vyriešiť.


uverejnené 10. 5. 2018

Bocianí pár sa vzorne stará o 5 vajíčok. Samec so samicou sa striedajú pri sedení na vajíčkach.

   


uverejnené 27. 4. 2018

Samica zniesla prvé vajíčko dňa 23. 4. 2018, k dnešnému dňu už má  3 vajíčka.


uverejnené 12. 4. 2018

V tomto roku prvá priletela samica dňa 4. 4. a o deň neskôr 5. 4. priletel samec. Začali s úpravou hniezda, nosili do hniezda výstelku a možno chceli mať viac súkromia, pretože sa jeden z nich postavil na kameru a pri odlete z nej ju poriadne posunul.


+Aktuality z hniezdnej sezóny 2017

uverejnené 3. 4. 2017

Na online hniezdo priletel prvý bocian dňa 30. 3. 2017. Usilovne opravuje okraje hniezda a čaká na prílet partnerky.

 


uverejnené 2. 5. 2017

Samica priletela na online hniezdo 20. 4. 2017 a prvé vajíčko zniesla 25. 4. 2017.

 


uverejnené 15. 5. 2017

Bocianí pár sa usilovne stará o štyri vajíčka, obaja rodičia na nich striedavo sedia a už budúci týždeň očakávame vyliahnutie prvého bocianika.

 


uverejnené 5. 6. 2017

Na online hniezde sa vyliahli tri bocianie mláďatá.

 


uverejnené 4. 7. 2017

Mláďatá bocianov na online hniezde dostali dňa 27. 6. 2017 ornitologické krúžky. Vďaka tomuto nezameniteľnému označeniu je možné bociana ľahko identifikovať, určiť jeho vek, pohyb po kontinentoch ako aj vernosť svojmu hniezdu, alebo svojmu partnerovi.

 


uverejnené 31. 7. 2017

Každý rok sme na online hniezde vďaka kamere zaznamenali niečo výnimočné, niečo čo bežne nebýva pravidlom a tak je tomu aj tento rok. Jedno z mláďat má netradične jedno čierne pierko vo chvostovom perí. Štandardne majú Bociany biele celé telo pokryté bielym perím a len na koncoch krídel majú čierne pierka. Ak si túto raritu chcete pozrieť nielen z našich fotografií, ale aj online musíte sa poponáhľať, pretože jedno z mláďat už absolvovalo 28. 7. svoj prvý let a čochvíľa ho budú nasledovať aj súrodenci.

 


+Aktuality z hniezdnej sezóny 2016

Na budove Správy NP Slovenský kras máme dve hniezda bociana bieleho. Obidve sú umiestnené na komínoch budovy – kaštieľa. Hniezdo snímané aj online kamerou – Online hniezdo je už dlhoročne obsadzované bocianmi, kým to druhé – Nové hniezdo bolo bocianmi založené len v roku 2015. Zaujímavosťou je, že si nový bocianí pár vybral miesto na hniezdenie neďaleko online sledovaného hniezda, na druhom funkčnom komíne kaštieľa, kde úspešne vychovali v roku 2015 dve mláďatká. Po ukončení hniezdenia sa  na zabezpečenie funkčnosti komína previedla jeho rekonštrukcia a dňa 10. 3. 2016 pracovníci NP Slovenský kras pomocou hydraulickej plošiny osadili na komín náhradnú podložku s vypleteným hniezdom. V rovnaký deň technici spoločnosti VEGAnet šikovne a profesionálne nainštalovali novú kameru na online hniezdo.


Aktuality z Online hniezda

uverejnené 14. 4. 2016

Na online hniezdo priletela prvá samica 7. 4. 2016 a následne samec 11. 4. 2016.


uverejnené 11. 5. 2016

Prvé vajíčko zniesla samica 22. 4. 2016, k dnešnému dňu sú na hniezde štyri vajíčka.


uverejnené 30. 5. 2016

Na hniezde zostali 3 vajíčka, prvé mláďa sa vyliahlo v sobotu 28. 5. 2016


uverejnené 16. 6. 2016

Takto pekne rastie bocianie mláďa, ktoré si užíva všetky výhody jedináčika.


uverejnené 30. 6. 2016

Piatok 24. 6. 2016 bol výnimočným dňom tak pre pracovníkov správy NP Slovenský kras ako aj pre bocianí pár a ich mláďa na online hniezde.

O vypadnuté mláďa bociana bieleho z hniezda v obci Rapovce v okrese Lučenec sa od 8. 6. 2016 starali pracovníci CHKO Cerová vrchovina. Mláďa našťastie nemalo žiadne poranenia a tak sme sa rozhodli o pokus o jeho adopciu. Vzhľadom k tomu, že na online hniezde v Brzotíne bolo len jedno bocianie mláďa, približne rovnako veľké ako vypadnuté mláďa a je možnosť sledovať hniezdo online, rozhodli sme sa vložiť mláďa práve do tohto hniezda.

24. 6. 2016 ráno o 7,00 hod. sme vložili mláďa bociana do adoptívneho online hniezda a zároveň obe mláďatá označili ornitologickým krúžkom. Pre ľahšiu identifikáciu dostalo adoptované mláďa krúžok na pravú nohu a druhé mláďa na ľavú nohu. S napätím sme sledovali príchod adoptívnych rodičov na hniezdo a ich reakciu na nového obyvateľa hniezda. Boli sme pripravení v prípade potreby zasiahnuť. Rodičia však adoptované mláďa prijali a vzorne sa starajú o obe mláďatá.

Na hniezdnej podložke v Rapovciach ostali v hniezde ešte 3 jeho súrodenci. Informácie o hniezde odkiaľ bocianie mláďa vypadlo si môžete pozrieť na: www.bociany.sk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


uverejnené 1.  8. 2016

Mláďatá už podrástli a môžeme byť svedkami ich prvého letu. Rodičia ich v čase oddychu sledujú z komína susedného domu.

 

 

 

 

 

 

 Aktuality z Nového hniezda

uverejnené 10. 3. 2016

Na zrekonštruovaný komín sa osadila za pomoci hydraulickej plošiny nová vypletená podložka pre bociany.


uverejnené 13. 4. 2016

Na nové hniezdo priletel prvý samec 10. 4. 2016 a potom samica 13. 4. 2016.

 

 

 

 

 

 

 


uverejnené 16. 6. 2016

Zatiaľ to vyzerá tak, že na novom hniezde bocianí pár vychováva 4 mláďatá.

 

 

 

 

 

 

 


uverejnené 30. 6. 2016

Dňa 24. 6. 2016 sme označili 4 mláďatá na novom hniezde ornitologickými krúžkami.

 

 

 

 

 

 

 


uverejnené 1. 8. 2016

Jedno z bocianích mláďat sa odhodlalo na svoj prvý let 25. 7. 2016 a preletelo na strechu domu, na ktorej bol jeden z jeho rodičov. Bez problémov zvládol aj prelet späť do hniezda. K dnešnému dňu si už všetky mladé bociany trénujú lietanie.

 

 

 

 

 

 

 


uverejnené 23. 8. 2016

V pondelok 8. 8. 2016 strávili mladé bociany svoj posledný večer na hniezde a dňa 9. 8. 2016 sa vydali na svoj dlhý let do Afriky. Na hniezde zostali ešte ich rodičia, ktorí odletia až neskôr.

 

Obsadenie bocianích hniezd na budove Správy NP Slovenský kras

Na budove Správy NP Slovenský kras máme dve hniezda bociana bieleho. Obidve sú umiestnené na komínoch budovy – kaštieľa. Hniezdo snímané aj online kamerou – Online hniezdo je už dlhoročne obsadzované bocianmi. V roku 2016 bocianí pár vychoval dve mláďatá, jedno vlastné a jedno adoptívne. V roku 2017 vychovali tri mláďatá. V roku 2018  úspešne vychovali dve mláďatá. V roku 2019 hniezdenie nebolo úspešné. V roku 2020 odchovali jedno mláďa a v roku 2021 až päť mláďat.

Druhé hniezdo – Nové hniezdo bolo bocianmi založené len v roku 2015. V roku 2016 priletel na toto hniezdo ako prvý samec 10. 4. 2016 a potom samica 13. 4. 2016. Vychovali 4 mláďatá. V roku 2017 priletel 17. 4. samec, následne samica. Hniezdenie bolo prerušené, pretože už na začiatku hniezdenia samica prišla o samca. Od toho času hniezdo nebolo bocianmi obsadené. Využívajú ho dospelé jedince z online hniezda ako oddychové miesto, ak je viac mláďat.