NP Slovenský kras

Bocian biely očami detí

Bocian biely Ciconia Ciconia je najznámejším a veľmi populárnym vtáčím druhom žijúcim v blízkosti ľudí. Práve preto sa stal modelovým druhom v rámci už dlhoročne organizovaného Ekovýchovného programu BOCIAN.

Cieľom tohto programu je zvýšiť záujem detí o prírodovedné pozorovania  a získanie nových poznatkov cez pozorovanie života bociana. Žiaci v rámci programu sledujú vybrané bocianie hniezdo a život bocianov od príletu na jar až po ich odchod do teplých krajín koncom leta. Svoje pozorovania si zapisujú, dokumentujú a vo forme plagátu – Žiadosti bociana bieleho o prechodný pobyt prezentujú všetky zistené poznatky. Zároveň sa môžu zapojiť do výtvarnej súťaže stvárňujúcej bociana bieleho z ich pohľadu. Oči detí vidia často viac detailov a v spojení s ich fantáziou vznikajú jedinečné, humorné, proste fantastické diela.

Tohtoročné vyhodnotenie programu sa konalo začiatkom týždňa v Gemerskej knižnici P. Dobšinského v Rožňave. Za prítomnosti žiakov a ich koordinátorov zo šiestich zapojených škôl a hosťa RNDr. Miroslava Fulína zástupcu  ZO SZOPK Bocian sa ocenil najkrajší plagát a 5 najlepších výtvarných prác vecnými cenami. Kolektív žiakov zo ZŠ Dobšiná za najkrajší plagát získal aj exkurziu do Národného parku Slovenský kras.

Ak máte cestu do Rožňavy, odporúčame navštíviť  Výstavu výtvarnej súťaže “Môj sused bocian”  inštalovanú v knižnici pri vchode na detské oddelenie a  krásne 3D zobrazenia bociana umiestnené priamo na detskom oddelení knižnice. Pozrieť si výstavu a vidieť bociana bieleho očami detí je možné do 6. 1. 2020.

Fotografie plagátov z celého Slovenska a ešte viac informácií nájdete TU

       

    

Sponzori prenosu