NP Slovenský kras

Deň Zeme 2021- OBNOVME NAŠU ZEM

Svet sa vracia k normálnemu životu, ale my sa nemôžeme vrátiť späť ako obyčajne. Spoločne môžeme zabrániť prichádzajúcim katastrofám v oblasti zmeny podnebia a ničenia životného prostredia. Spoločne môžeme obnoviť našu Zem.

Aj tento rok je Deň Zeme, každoročne organizované podujatie, opäť spojené a znovu ovplyvnené pandémiou. Podujatia pre školy a verejnosť, terénne exkurzie či spoločné čistenie prírody sa tento rok vzhľadom na pandémiu uskutočňujú len v obmedzenej miere. Uvedomme si však našu závislosť na zemských zdrojoch a dopady našej činnosti na životné prostredie.

Každý z nás môže urobiť niečo pre našu Zem. Príroda – naša Zem potrebuje ochranu.

Tohtoročná téma medzinárodného dňa Zeme je OBNOVME NAŠU ZEM. Začať môže každý od seba. Ako? Dáme Vám niekoľko tipov na zapojenie sa do tohtoročných osláv.

Tip 1:

Zapojte sa do akcie Ochranársky čin pre bociana, ktorá sa koná ako jedna z aktivít Ekovýchovného programu Bocian 2021. Pre bocianov je dôležitá aj praktická a konkrétna pomoc. Napríklad mokrade a vodné toky tvoria potravný biotop​ pre bociana. Bohužiaľ, často bývajú znečistené rôznymi odpadkami. Staň sa ochranárom, vyhrň si rukávy a pomôž skvalitniť život bocianovi a udržať zdravú krajinu pre bociana. Je veľa aktivít, za ktoré sa ti bociany odvďačia klepotom zobákov. Do aktivity sa môžete zapojiť od 22. apríla do 5. júna 2021. Ešte stále si môžete vyskúšať aj svoje znalosti vo vedomostnom kvíze Senzačný svet bocianov, ktorého trvanie je do 7. mája 2002.

Tip 2:

Štátna ochrana prírody pripravila celoslovenskú kampaň OBNOVME NAŠU ZEM: Buďme inšpiráciou pre zmenu klímu v našej obci, v meste či na svojom malom mieste. Zapojiť sa môžete cez  profil ŠOP SR na facebooku od 22. do 27. apríla zverejnením fotografie so zelenými či vodnými inšpiráciami na zlepšenie miestnej klímy. Fotku môžete pridať do komentára pod príspevkom.

Príroda – naša Zem potrebuje ochranu. Aj keď sa tento rok mnoho tradične realizovaných podujatí neuskutoční, dáme vám niekoľko tipov ako sa do osláv Dňa Zeme zapojiť.

Tip 3:

Chcete jednoducho a hravou formou získať potrebné vedomosti o environmentálnych témach, ako aj nástrahách súčasnej klimatickej krízy a možnostiach zmiernenia ich negatívneho dopadu? Zapojte sa do EkoKvízu a hrajte o super ceny. Organizuje ho medzinárodná mládežnícka organizácia Edukácia@Internet(E@I) pod záštitou Slovenskej komisie pre UNESCO a je určená študentom stredných a vysokých škôl a tiež každému, kto sa o tieto témy zaujíma. Kvíz bude prebiehať každý deň počas jedného mesiaca od 22.4. do 21.5.2021. https://www.facebook.com/EkoKviz.eu

Tip 4:

Inšpirujte sa krátkym videom kliknutím na obrázok nižšie.


 

 

 

 

 

 

 

Spracovala: Andrea Balážová

Titulná fotografia: zdroj pixabay.com

Ostatné zdroje: web ŠOP SR

Sponzori prenosu