NP Slovenský kras

Jaskyne UNESCO V Národnom parku Slovenský kras

V roku 2020 si pripomíname 25. výročie zapísania prírodných pamiatok Aggtelekského a Slovenského krasu na Zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Pri tejto príležitosti sa včera v popoludňajších hodinách konala vernisáž výstavy JASKYNE UNESCO V NÁRODNOM PARKU SLOVENSKÝ KRAS v Galérii Baníckeho múzea v Rožňave. V priestoroch Galérie, na Námestí baníkov 25, si túto výstavu môžete pozrieť až do 31. 1. 2021.

Okrem samotného výročia je téma ochrany svetového dedičstva veľmi aktuálna. Jedinečné krasové územie v Košickom kraji je špecifické a veľmi citlivo reaguje na všetky zmeny, ktoré spôsobuje znečisťovanie životného prostredia. Návštevníci výstavy lepšie spoznajú Národný park Slovenský kras, najmä jaskyne zapísané do svetového dedičstva, ktoré sa nachádzajú na území Košického kraja.

fotky z vernisáže výstavy si môžete pozrieť TU

Téme ochrany svetového dedičstva sa venovalo minulý týždeň v piatok aj podujatie s názvom MÚZEJNÝ DEŇ UNESCO. Prebiehalo v priestoroch Zážitkového centra SENTINEL – Banícke Múzeum v Rožňave. Múzejný deň sa každoročne pripravujeme pre žiakov materských, základných aj stredných škôl.

Pracovníci múzea aj tento rok pripravili bohatý program. Okrem prednášok, prehliadok expozícii a Geologickej bádateľne mohli účastníci vyskúšať jazdu banským vláčikom a mnoho interaktívnych aktivít.

Do programu sa zapojila aj naša Správa NP Slovenský kras a to formou realizácie prednášok s názvom „ Svetové dedičstvo UNESCO v NP Slovenský kras“. Partnermi programu boli aj ďalšie organizácie Košického samosprávneho kraja a partnerské zariadenia. Napríklad Stredná zdravotnícka škola predviedla poskytnutie prvej pomoci pri úrazoch v prírode. Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave zas pripravila výstavu publikácií pamiatok na Gemeri, ktoré sú zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Obrovským lákadlom pre mladých návštevníkov bola aj ukážka jaskyniarskej techniky jaskynnou záchrannou skupinou Arachnos. Deti si svoju kondičku mohli vyskúšať na lezeckej stene, ktorú poskytol a celý deň  inštrukčne zabezpečoval Klub horských športov Kras.

Foto: Róbert Šimko, Banícke múzeum v Rožňave

 

Sponzori prenosu