NP Slovenský kras

Podpora udržateľného cestovného ruchu a ochrany biodiverzity na Slovensku

Podpora udržateľného cestovného ruchu a ochrany biodiverzity na Slovensku

Dňa 13. februára 2025 sa uskutočnila v hoteli Gothal, Liptovská Osada úvodná konferencia programu „Podpora udržateľného cestovného ruchu a ochrany biodiverzity v chránených územiach“ a otváracia konferencia preddefinovaného projektu „Turisti a príroda spolu“ organizovaná Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v spolupráci s Ministerstvo životného prostredia. Program sa zameriava najmä na ochranu ekosystémov a biodiverzity v chránených územiach, inkluzívne envirovzdelávanie, zvyšovanie povedomia verejnosti o ochrane prírody, podporu stratégie udržateľného turizmu v národných parkoch, sieťovanie a budovanie kapacít správ národných parkov a zlepšenú infraštruktúru v národných parkoch. Konferencie sa zúčastnil veľvyslanec Švajčiarska na Slovensku Peter Nelson a ďalší zástupcovia zo Švajčiarska, vrátane organizácií ako Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO), Univerzita aplikovaných vied v Zürichu, Sieť švajčiarskych parkov a zároveň zo Slovenska odborníci, partneri a zainteresované organizácie.

Súčasťou programu konferencie bol aj slávnostný podpis projektovej zmluvy medzi MIRRI SR a MŽP SR pre projekt „Turisti a príroda spolu“. Uzatvorenie partnerských dohôd všetkých Správ národných parkov na Slovensku so švajčiarskym partnerom sa uskutočnilo dňa 13.3.2025. Celkový rozpočet pre národné parky Slovenska predstavuje takmer 23 mil. EUR a oprávnené obdobie je od januára 2025 do decembra 2028.

Správa Národného parku Slovenský kras využije poskytnutý príspevok na:

  • rozvoj infraštruktúry, ktorý bude zahŕňať rekonštrukciu objektu v zlom technickom stave na turistickú útulňu v Zádielskej tiesňave, výrobu a montáž drobných prvkov turistickej infraštruktúry (nových tabúľ, smerovníkov, prístreškov)
  • realizáciu tzv. mäkkých aktivít, ktoré budú pozostávať z tvorby propagačných materiálov, výchovno-vzdelávacích programov, spolupráce s miestnymi a regionálnymi zainteresovanými stranami, univerzitami a inými odbornými organizáciami, realizovanie pravidelných akcií a mnoho iného.

Ministerstvo životného prostredia SR bude koordinovať spoločné aktivity pre všetky národné parky, ktoré zahŕňajú vytvorenie jednotnej identity, mobilnej aplikácie pre návštevníkov, spoločnej webovej stránky, zavedenie komplexného monitoringu návštevnosti a vypracovanie stratégie rozvoja udržateľného cestovného ruchu.

Významným bodom programu bolo aj vyhlásenie otvorenej Výzvy na podporu projektov v oblasti ochrany ekosystémov a biodiverzity. Výzva s alokáciou 3,15 milióna eur je určená pre verejné a mimovládne organizácie aktívne v oblasti ochrany životného prostredia a jej cieľom je zlepšiť stav biotopov, podporiť prírode blízke manažmentové opatrenia a realizovať vzdelávacie iniciatívy.

Viac informácií o výzve, ako aj o možnostiach podania žiadosti o grant nájdete TU.

Sme hrdí na našu účasť v tomto projekte a tešíme sa na spoluprácu s národnými parkami na Slovensku, lokálnymi partnermi v oblasti cestovného ruchu a švajčiarskymi odborníkmi. Veríme, že sa nám podarí naplniť všetky záväzky a naplánované aktivity.