Jedinečnosť chráneného územia na oboch stranách slovensko- maďarskej hranice pri Hrhove v okrese Rožňava má vyzdvihnúť projekt Úžasný vtáčí svet bez hraníc. Realizujeme ho v rámci programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko. A pochváliť sa dnes už môžeme konkrétnymi výsledkami.
Projekt je prospešný tak pre rozvoj mäkkej formy turizmu, ako aj prácu ornitológov i vzdelávanie žiakov. „Jeho cieľom bolo vybudovať určitú infraštruktúru a zabezpečiť lepšie podmienky pre ornitológov, pretože na slovenskej strane je ornitologický stacionár v Drienovci, kde sa pozorujú a krúžkujú vtáky a striedajú sa tam ornitológovia z celého Slovenska,“ uviedol na tohtotýždňovej tlačovej besede priamo pri Hrhovských rybníkoch riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras Ján Kilík.
V rámci tohto projektu sa vybudoval náučný chodník na Ornitologickom stacionári v Drienovci, ktorý bude slúžiť verejnosti, ale aj ornitológom na prístup k ich sieťam. „Je to taká mokraď, takže vybudovať tento chodník bolo potrebné, aby sa nechodilo po blate,“ podotkol riaditeľ Kilík.
Ďalšou novou infraštruktúrou sú dve nové pozorovacie veže. Nižšia z nich je na východnom okraji rybníka, vyššia na západnom. Návštevníci tu majú voľný prístup a môžu pozorovať výskyt vtáctva.
Celkové náklady projektu boli na slovenskej strane vo výške zhruba 400.000 eur a časť z nich šla aj na enviropomôcky, propagačné materiály či organizáciu exkurzií pre deti. „Kúpilo sa tiež kempingové auto, ktoré budú v sezóne využívať ornitológovia, ale mimo nej bude slúžiť ako enviroučebňa. Budeme s ním jazdiť aj po školách v našom regióne,“ zakončil riaditeľ Správy NP Slovenský kras Ján Kilík.
Text : ŠOP SR + TASR