NP Slovenský kras

Tip na výlet: Vodopády Slovenského krasu

Ak máte chuť navštíviť  jesennú prírodu pozývame vás na výlet k vodopádom. Či sa vyberiete k Hájskym vodopádom, alebo k najväčšiemu vodopádu Slovenského krasu v Hrhove a zastavíte sa cestou aj pri vežiach na pozorovanie vtáctva pri Hrhovských rybníkoch, je už len na Vás.

Hájske vodopády

V koryte Hájskeho potoka, ktorý preteká Hájskou tiesňavou sa nachádzajú penovce, ktoré vytvárajú kaskádovité stupne. Prvá poloha sa nachádza hneď za obcou, ďalšie menšie vytvárajú kaskádu prvého vodopádu. V okolí Čertovho mosta sa nachádza najväčšia penovcová poloha, cez ktoré pretekajú najväčšie vodopády. Vodopády sú vysoké 1 až  7 metrov a ich výdatnosť sa odvíja od množstva zrážok. V zimnom období vodopády veľmi často zamŕzajú a vytvárajú ľadové steny a cencúle. Penovce sú v prevažnej miere veľmi krehké, s polohami penovcových hlín a ojedinelými valúnmi vápencov. Niektoré polohy najmä v priestore kaskád, cez ktoré viac-menej pravidelne pretekajú vody majú až charakter travertínov. Penovce boli v minulosti silne erodované Hájskym potokom. V minimálne miere boli aj  ťažené pre miestne účely, pričom sa využívali ako murivo pri výstavbe pivníc a domčekov. V penovcoch je vytvorená aj syngenetická Travertínová jaskyňa o dĺžke 12 m s priestranným dómom 6×2,5×4 m, zaplavovaná vodami Hájskeho potoka. V jaskyni bol v minulosti vybudovaný záchyt pre napájanie dobytka na Zádielskej planine.

K vodopádom sa dostanete po ceste I. triedy  vedúcej na trase Zvolen – Košice, odbočkou v obci Turňa nad Bodvou smerom na obec Háj.  Priamo z obce  Háj pokračujete po  žltej turistickej trase v smere na Hačavu k prvému smerovníku (Hájske vodopády 360 m n.m.) asi 15 až 20 min. Pokračovaním po asfaltovej ceste nájdete aj ďalšie odbočky k jednotlivým vodopádom. Trasa je nenáročná s miernym stúpaním. Auto doporučujeme odstaviť  už v obci Háj.

 

Hrhovský vodopád

Najväčší vodopád v Slovenskom krase je v obci Hrhov. Vody vyvierajúce vo vyvieračke Veľká hlava  pod planinou Horný vrch, po niekoľko desiatok metrov padajú do 14 m hĺbky, do priestoru bývalého lomu. Na rozsiahlej penovcovej kope bola v minulosti založená aj najstaršia časť obce. Tu sa penovce aj intenzívne ťažili v priestore medzi dvoma kostolmi.

Ako sa tam dostanete? Obec Hrhov sa nachádza vedľa cesty I. triedy  vedúcej na trase Zvolen –  Košice.  V obci pri obecnom úrade sa nachádzajú smerové tabule. Návšteva vodopádu je vhodná aj pre malé deti a je zvládnuteľná aj s detským kočíkom. Priestor pred vodopádom slúži ako oddychovo-relaxačná zóna.

Sponzori prenosu