NP Slovenský kras

Uviaznutý bobor v nádrži

Náš najväčší hlodavec, bobor vodný (Castor fiber), sa šíri na väčšine územia Slovenska a nie je tomu inak ani na lokalitách, ktoré patria do územnej pôsobnosti Správy NP Slovenský kras. Vzhľadom na to, že sa väčšina výskytových miest tohto druhu nachádza v kultúrnej krajine s množstvom cudzích a bariérových prvkov, dochádza často k problémovým situáciám.

Začiatkom minulého týždňa bol na Správu NP Slovenský kras nahlásený prípad uviaznutého bobra v 3 metre hlbokej vodnej nádrži v blízkosti obce Perín – Chym. Podľa oznamovateľa kuriózneho prípadu sa tam bobor nachádzal už minimálne dva dni. Zamestnanci našej správy začali so záchranou okamžite, ale keďže situácia bola komplikovanejšia než sa na prvý pohľad zdala, bobra sa im podarilo odchytiť až na ďalší deň ráno. Našťastie bol v dobrej kondícii a okrem traumy z odchytu neutrpel žiadne zranenia vďaka čomu bol okamžite vypustený do blízkeho vodného kanála.

Vodná nádrž v ktorej daný jedinec uviazol slúžila niekedy pred 30. rokmi na zavlažovanie už neexistujúcich sadov a dnes slúži už iba ako dokonalá pasca na rôzne druhy živočíchov od cicavcov až po obojživelníky. Tento jedinec mal šťastie, že si ho ľudia všimli, nie tak, ako utopená srna vedľa neho a ktovie koľko desiatok ďalších živočíchov, ktoré tu zbytočne zahynuli za uplynulých 30 rokov. Je to dobrý príklad toho, aké škody môžu spôsobiť umelé prvky v prírode, ktoré sa už pre človeka stali zbytočnými. Vhodným opatrením na odstránenie tohto problému môže byť zasypanie celej nádrže zeminou, oplotenie, alebo vytvorenie prístupovej rampy z jednej strany a v tom prípade by nádrž mohla fungovať, ako liahnisko obojživelníkov a aj ostatná zver by sa dostala k vode. Správa NP Slovenský kras bude riešiť tento prípad v spolupráci s majiteľom pozemku na ktorom sa nádrž nachádza.

Text, foto video : Ing. Štefan Matis

Videá a fotografie zo záchrany bobra nájdete pod kvízom.

Aby sme vám bobra priblížili ešte viac, pripravili sme pre vás krátky kvíz.  Jeho vyplnením získate ďalšie informácie, prípadne zistíte, že o ňom už všetko viete. 🙂

 

 

 

 

Sponzori prenosu