Európsky deň prírodných a národných parkov je spomienkou na vytvorenie prvých deviatich národných parkov vo Švédsku 24. mája 1909. Prvýkrát ho v roku 1999 organizovala Federácia prírodných a národných parkov v Európe (EUROPARC) a má poukazovať na skutočnosť, že chránené územia sú cennou súčasťou európskeho prírodného a kultúrneho dedičstva.
Keď sa federácia EUROPARC minulý rok rozhodla, že téma „Zdravé parky, zdraví ľudia“ bude témou Európskeho dňa parkov v roku 2020, nikdy by si nepomyslela, že to bude také adresné do dnešných dní. Vedeli sme však, že pozitívny kontakt s prírodou je dôležitý pre ľudské zdravie. Môže vytvárať pohodu, predchádzať problémom verejného zdravia a propagovať aktívny životný štýl.
Parky (vidiecke, mestské a národné) a chránené územia majú dôležitú úlohu a to spájať ľudí s prírodou! Parky nielen chránia naše cenné prírodné zdroje, ale prinášajú pozitívne zdravotné výsledky. Kontakt s prírodou je nevyhnutný pre ľudské zdravie a v stále viac urbanizovanej Európe musíme vytvoriť viac príležitostí pre občanov, aby sa mohli spájať a objavovať vonkajšie prírodné prostredie. Pozitívny kontakt s prírodou prináša vytváranie duševnej pohody a podporuje aktívny životný štýl.
Príroda Európy je prínosom pre zdravie človeka i spoločnosti. Existuje stále viac štúdií, že pobyt v prírodnom prostredí môže pomôcť chrániť pred zdravotnými problémami, či dokonca liečiť ich. Národné parky Európy a ďalšie chránené územia majú výborné predpoklady na podporu zdravia ľudí, ktorí v nich žijú alebo žijú blízko nich, alebo ktorí ich navštevujú. Sú to jedinečné miesta relaxu, či miesta pre aktívny oddych prostredníctvom outdorových aktivít.
Hoci sú dôležitými zónami oddychu pre ľudí, nezabúdajme, že sú aj domovom pre niektoré vzácne druhy živočíchov a rastlín. Národné parky zohrávajú zásadnú úlohu v úsilí o zachovanie prírody v jej rozmanitých formách. Neraz ide o záchranu špecifických biotopov a ekosystémov. Je dôležité vedieť, prečo sú naše národné parky výnimočné a chránené, pretože ak pochopíme ich unikátnosť, spoločne prispejeme k tomu, aby sme ich zachovali do budúcnosti. Chrániť môžeme iba to, čo poznáme a na čom nám záleží. Preto do budúcnosti aj pre naše zdravie je nevyhnuté zachovať tieto oázy zdravia.
Chránené územia, parky chránia širokú škálu ohrozených druhov a biotopov. Zabezpečujú genetickú diverzitu (rôznorodosť), poskytujú druhom bezpečné miesto na rozmnožovanie sa a zvyšujú ich šance na prežitie, ked´ sú ohrozené chorobami a prírodnými zmenami.
Národná prírodná rezervácia Havrania skala
Náučný chodník Domica
V tento Európsky deň parkov potrebujeme viac ako inokedy predtým ukázať skutočnú hodnotu našich parkov a chránených území v Európe, pre ľudí i pre prírodu.
Zdroje: ŠOP SR, autor : Miriam Balciarová, Ing. , odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, oddelenie Školy ochrany prírody Varín