NP Slovenský kras

“Zelený ostrov”

V priebehu minulého týždňa sme sa zúčastnili XX. Detského remeselníckeho tábora v Krásnohorskej Dlhej Lúke organizovaného Združením Gemerských Remeselníkov. V rámci udržateľnosti  projektu INTERREG SK-HU „Úžasný vtáčí svet bez hraníc“  sme pre účastníkov tábora pripravili ekovýchovné aktivity zamerané na ochranu prírody – tzv. Zelený ostrov.  Zelený ostrov spestruje deťom deň strávený výučbou tradičných remesiel ako napr. košikárstvo, drevorezba, tkanie, plstenie, korálkovanie, hrnčiarstvo a iné.  Popri výrobe náramkov, košíkov, prsteňov a rôznych iných krásnych predmetov si účastníci mali možnosť vyrobiť aj bocianie zobáčiky a po sledovaní kŕmenia mláďat bocianov priamo na hniezde za pomoci monokulára si mohli zahrať hru na kŕmenie bocianov. Naučili sa ako sa dá zošit alebo knihu do školy zabaliť ekologicky, prečo je potrebné chrániť netopiere a aký je rozdiel medzi lastovičkami a belorítkami. Z veľkých drevených kociek si skladali obrázky vtákov. Lupou preskúmali nášho najväčšieho motýľa – okáňa hruškového. Za pomoci interaktívnej pomôcky „Kto býva v dutinách stromov“ určovali vtáky, ktoré si nestavajú  hniezdo, ale hniezdia v dutinách alebo vtáčích búdkach.

Veľkou atrakciou bola hra „Zachráň motýľa z pavúčej siete“ a tiež Lesné bingo. V tejto hre spoznávali zvuky lesných zvieratiek a pri bingu získali sladkú odmenu.

Vo štvrtok sme absolvovali výlet do Drnavy, Kováčovej a Lúčky. V Drnave deti obdivovali Strom roka 2020 – prastarý dub a  štôlňu Dionýz, nad obcou Lúčka si pozreli Husitský kostol a v Kováčovej navštívili Múzeum vodný mlyn.

 

 

Sponzori prenosu