NP Slovenský kras

Zimné prikrmovanie vtáctva

S príchodom zimy prichádza aj obdobie, kedy je v prírode nedostatok potravy. Tú môžu pociťovať najmä vtáky, ktoré u nás zostávajú aj počas zimy a vyskytujú sa aj priamo v intravilánoch miest a obcí. Ide najmä o druhy ako ďateľ veľký, rôzne druhy sýkoriek a stehlíkov, drozdy, brhlík lesný, pinka lesná, červienka obyčajná, sojka škriekavá alebo sovy, hlavne myšiarka ušatá. Vtedy nastáva ten správny čas na prikrmovanie. Je však veľmi dôležité dodržiavať pravidlá, aby sme nenarobili viac škody ako úžitku.

Vhodné obdobie prikrmovania

Často sa stáva, že ľudia nevedia odhadnúť, kedy je vhodné s prikrmovaním vtákov začať. Odpoveď na túto otázku je jednoduchá – obdobie prikrmovania začína s príchodom nepriaznivého počasia, t.j. počas zimných mesiacov, kedy je v prírode nedostatok potravy. Keď teploty klesnú pod nulu, nasneží alebo sa tvorí srieň, môžeme smelo prikrmovať a pokračovať počas celej zimy. Aj vtedy sa však objavia dni, kedy sa oteplí a nastane odmäk a my môžeme intenzitu kŕmenia znížiť.

Okrem začiatku je dôležité vedieť aj načasovať ukončenie obdobia prikrmovania, a to je hneď s príchodom jari, kedy vtáctvo začína spievať, sneh sa roztopí a začínajú sa predlžovať dni.  Tak ako väčšina zvierat, aj spevavce, ktoré u nás zimujú si veľmi rýchlo zvyknú na tento pre nich jednoduchý spôsob získavania potravy a môžu tak trochu „zlenivieť“. To im však môže uškodiť. Známe sú totiž prípady, kedy vtáky začnú semenami z kŕmidiel kŕmiť aj svoje mláďatá a tie z dôvodu nedostatku bielkovín nakoniec môžu uhynúť, prípadne sa im môžu vytvoriť určité deformácie a nedostatky pri vývoji. Taktiež sa počas teplých mesiacov môže na kŕmidle rozšíriť vtáčia trichomoniáza, ktorá je obzvlášť nebezpečná pre niektoré druhy vtákov. Preto obdobie prikrmovania zbytočne nepredlžujme.

Foto: sýkorka bielíca (hore a vpravo dole), červienka obyčajná(vľavo dole), brhlík lesný (v strede dole), ZdroJ: J.Žiak (Správa NP Veľká Fatra) a Ľ.Hrinko (Správa CHKO Vihorlat)

Vhodné krmivo

Najlepšou a najvhodnejšou komoditou je slnečnica, ktorú môžeme kombinovať do rôznych zmesí s inými semenami ako je repka, konopné semeno, ľanové semeno, proso, pšenica a mak. Taktiež im môžeme pridať orechy a loj (najlepšie hovädzí) a niektoré druhy privítajú aj jabĺčka, či kukuricu. Nikdy však vtáctvu neponúkajme pečivo, ktoré im síce chutí, no môže im spôsobiť nemalé problémy. Taktiež sa vyvarujme soleným a praženým orechom alebo slanej kožky zo slaniny. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie.

Správny výber miesta pre kŕmidlo

V neposlednom rade je dôležitý výber miesta. Kŕmidlá neumiestňujeme blízko frekventovaných miest a presklených plôch, do ktorých by mohli vtáky pri preletoch naraziť. Naopak je potrebné ich umiestniť na bezpečné miesto s dostatočným priestorom na odlet vtákov v prípade nebezpečenstva, akým môže byť pre vtáctvo napr. mačka.

Počas zimy nezabúdame ani na vodné vtáctvo ako sú labute, kačky a husy. Aj tu platí pravidlo o vhodnom výbere krmiva a ponúkame len neochutené potraviny – obilniny, hrach, cícer, kukurica, šalát, listová zelenina, prípadne špeciálne granule pre zúbkozobce. Pokiaľ vidíme, že sa vo vode vyskytuje väčšie množstvo krmiva, ďalšie neprihadzujeme, aby sme zbytočne neznečistili vodu, čo môže mať za následok veľký nárast živín a podporu pre množenie mikroorganizmov, ktoré môžu pôsobiť toxicky.

Ďalšou témou, s ktorou sa stretávame, je bocian biely a jeho zimovanie. Čoraz častejšie sa na Slovensku vyskytujú jedince bociana bieleho, ktoré neodleteli zimovať do Afriky, ale ostávajú u nás. Neznamená to však, že sú v ohrození a potrebujú pomoc človeka. Pokiaľ bocian nie je zranený a dokáže lietať, vie si nájsť aj dostatok potravy. Tou môžu byť hraboše na poliach, slimáky, dážďovky, larvy vodného hmyzu, malé rybky alebo chrobáky. V takých prípadoch je najlepšie bociana nestresovať.


Foto zľava: drozd trskotavý, sojka škriekavá, drozd čierny a pinka lesná ZdroJ: J.Žiak (Správa NP Veľká Fatra) a Ľ.Hrinko (Správa CHKO Vihorlat)


Foto zľava: žlna sivá, chocholáč severský, ďateľ veľký, hýľ lesný ZdroJ: J.Žiak (Správa NP Veľká Fatra) a Ľ.Hrinko (Správa CHKO Vihorlat)


Foto zľava: sýkorka belasá, sýkorka uhliarka, sýkorka čiernohlavá, sýkorka bielolíca ZdroJ: J.Žiak (Správa NP Veľká Fatra)

Viac krásnych fotiek našich spevavcov nájdete na stránke Správy NP Veľká Fatra ,na stránke Správy CHKO Vihorlat ako aj na stránke Správy PIENAP

Doplňujúce informácie k zimnému kŕmeniu nájdete aj na stránkach SOS/Birdlife Slovensko. 

ZDROJ: web ŠOP SR

Článok spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR

Sponzori prenosu