NP Slovenský kras

Zvládne bocian, ktorý zostal u nás zimu?

V posledných dňoch sme zaznamenali viacero volaní na pohotovostnú linku ohľadne výskytu bociana bieleho na hniezde v obci Buzica. Sme veľmi radi, že vám ich osud nie je ľahostajný, avšak v prípade vtákov v dobrej kondícii schopných lietať je akýkoľvek zásah na ich záchranu neopodstatnený. O tomto zimujúcom bocianovi vieme, je zdravý, vie lietať aj si nájsť potravu a je v dobrej kondícii.

Je naozaj zvláštne vidieť ešte v novembri bociana, ale každý rok na území Slovenska prezimuje niekoľko bocianov. Doposiaľ najviac počas zimy 2013/14, kedy sme evidovali 10-15 jedincov najmä na západnom SR aj počas decembra a januára. Pokiaľ lietajú, nie sú zranené a sú v dobrej kondícii treba ich len sledovať.

Vtákom zima nevadí. Majú perie, ktoré ich chráni pred zimou. Inak by nemohli na zimu u nás ostať žiadne vtáky. Pozornosť treba zvýšiť ak nastanú chladnejšie dni a v prírodne ubudne potrava. Ani vtedy to však nemusí byť pre zimujúce bociany osudové a často bez problémov zvládnu zimu.

Ak by boli zranené, alebo by ste si všimli, že sú v zlej kondícii, prípadne nevedia lietať v tom prípade nás kontaktujte.

Sponzori prenosu