NP Slovenský kras

Sledujte online život bocianov bielych v Brzotíne

Bociany biele žijú v blízkosti ľudí už viac ako 100 rokov. Bociana pozná snáď každý a patrí medzi najobľúbenejšie vtáčie druhy. Spájajú sa s ním rôzne príslovia a porekadlá, sú podľa nich nositeľmi šťastia, nového života a blahobytu.  Ich život je veľmi zaujímavý a stále plný prekvapení.

Nahliadnite spolu s nami do ich života vďaka online kamere umiestnenej pri hniezde. Vďaka spoločnosti VEGAnet s.r.o., poskytovateľovi internetového pripojenia v Rožňave a okolí, ktorá nás podporila novou kamerou a bezplatným internetovým pripojením pre online sledovanie hniezda máme možnosť pozorovať život bocianov aj túto sezónu. Vyspelá technika umožňuje ich sledovanie cez deň, ale aj v noci.

Zaujímavosti

Práve vďaka kamere sme v roku 2016 mohli sledovať ako sa bocianí pár postaral okrem vlastného mláďaťa aj o druhé, adoptívne mláďa. A v roku 2017 sme si vďaka kamere všimli, že jedno z troch mláďat  má neštandardne v chvostovom perí, ktoré je bežne čisto biele jedno čierne pierko.

Tohto roku obsadili bociany hniezdo trochu neskôr, prvá priletela samica 21. apríla a potom samec 24. apríla. Po dôkladnej úprave hniezda zniesla samica prvé vajíčko v utorok 30. 4. Keďže bociany znášajú vajíčka každý druhý deň, druhé zniesla dnes (2. 5. 2019).

Online prenos nájdete TU

Ak vám niektorá zaujímavá udalosť unikla pozornosti, aktuality z hniezdnej sezóny nájdete TU .

 

Vždy nás vedia niečím prekvapiť

A ak sa vám počas sledovania bude zdať, že jeden z bocianov je dlho preč, alebo sa obraz na kamere bude kývať, pozrite sa na fotke nižšie prečo je to tak:

         

 

Sponzori prenosu